ANU College awards 2015 recipients

ANU College of Arts & Social Sciences

Dr Gemma Betros
School of History
Award for Teaching Excellence
Dr Emmeline Taylor
School of Sociology
Highly Commended, Award for Teaching Excellence
Associate Professor Rosanne Kennedy
School of Literature, Languages and Linguistics
Award for Excellence in Supervision
Mr Chad Lee-Stronach,
School of Philosophy
Award for Excellence in Tutoring and Demonstrating
Dr Dougald O’Reilly
School of School of Archaeology and Anthropology
Award for Programs that Enhance Learning
Dr Caroline Schuster
School of Archaeology and Anthropology
Joint winner, Award for Innovation in Education
Dr Sean Burges
School of Politics and International Relations
Joint winner, Award for Innovation in Education

ANU College of Asia & the Pacific

Dr Amy King
Coral Bell School of Asia Pacific Affairs
Award for Teaching Excellence
Ms Jeong Yoon Ku
School of Culture, History & Language
Award for Excellence in Language Teaching
Ms Tamara Leahy, Professor Daniel Marston, Dr Aurore Chow, Dr Jack Bowers, Ms Belinda Corujo, Ms Kathryn Brett
Military & Defence Studies Program, Coral Bell School of Asia Pacific Affairs
Award for Program that Enhances Student Learning

ANU College of Business & Economics

Dr Aaron Bruhn
Research School of Finance, Actuarial Studies & Applied Statistics
Award for Teaching Excellence
Dr Anna Von Reibnitz
Research School of Finance, Actuarial Studies & Applied Statistics
Award for Teaching Excellence
Dr Jenni Bettman
Research School of Finance, Actuarial Studies & Applied Statistics
Award for Teaching Excellence (Highly Commended)
Professor Neil Fargher
Research School of Accounting
Award for Excellence in Supervision
Mr Omar Ghattas
Research School of Finance, Actuarial Studies & Applied Statistics
Award for Excellence in Tutoring or Demonstrating

ANU College of Engineering & Computer Science

Professor Steve Blackburn
Research School of Engineering
Award for Teaching Excellence
Dr Qing Wang
Research School of Engineering
Award for Teaching Excellence
Associate Professor Peter Strazdins
Research School of Computer Science
Award for Excellence in Supervision
Dr Salman Durrani
Research School of Engineering
Award for Excellence in Supervision (Honourable Mention)
Dr David Nisbet
Research School of Engineering
Award for Contributions to Programs that Enhance Student Learning
Dr Shayne Flint
Research School of Engineering
Citation for Outstanding Contribution to Student Learning
Professor John Slaney
Research School of Engineering
Citation for Outstanding Contribution to Student Learning (Honourable Mention)
Mr Jeremy Smith
Research School of Engineering
Award for Indigenous Education
Mr Ehsan Abbasi & Ms Lindsey Yue
Research School of Engineering
Award for Excellence in Tutoring and Demonstrating

ANU College of Health & Medicine

Dr Bruce Doran
Fenner School of Environment & Society
Award for Teaching Excellence
Dr Alex Webb
ANU Medical School
Award for Teaching Excellence
Mr Federico Davila
Fenner School of Environment & Society
Award for Excellence in Tutoring-Demonstrating
Mr Timothy Hatfield
Research School of Psychology
Award for Excellence in Tutoring-Demonstrating
Dr Tamara Browne
Research School of Biology
Citation for Early Career Teacher
Dr Paul Cooper
Research School of Biology
Special Commendation

ANU College of Law

Ms Anne Macduff
Teaching Excellence
Ms Dominique Dalla-Pozza
Excellence in Supervision
Ms Meg Wooten
Program or Service that Enhances Learning
Mr Tom Foran
Outstanding Contribution to Student Learning
Ms Moira Murray
Outstanding Contribution to Student Learning
Professor Simon Rice
Outstanding Contribution to Student Learning
Ms Prue Bindon
Excellence in Tutoring

ANU College of Science

Ms Jacqueline Hoepner
Australian National Centre for the Public Awareness of Science
Award for Excellence in Tutoring-Demonstrating
Dr Sean Perera
Australian National Centre for the Public Awareness of Science
Citation for Outstanding Contribution to Student Learning