ANU College awards 2013 recipients

ANU College of Arts & Social Sciences

Dr Maria Rost Rublee
School of Politics & International Relations
Award for Teaching Excellence
Dr Simone Dennis
School of Archaeology & Anthropology
Award for Excellence in Supervision
Dr Rohan Nicol
ANU School of Art
Award for Excellence in Tutoring
Dr Alison Behie
School of Archaeology & Anthropology
Award for Teaching Excellence (Highly Commended)
Dr Sharon Peoples
School of Archaeology & Anthropology
Award for Teaching Excellence (Highly Commended)

ANU College of Asia & the Pacific

Dr Paul Burke
Arndt-Corden Department of Economics
Award for Teaching Excellence
Dr Mark Gibeau
School of Culture, History & Languages
Award for Excellence in Language Teaching
Mr Tuan Phan
Crawford School of Public Policy
Award for Excellence in Tutoring
Ms Jun Imaki
School of Culture, History & Languages
Award for Excellence in Tutoring

ANU College of Business & Economics

Dr Adam Butt
Research School of Finance, Actuarial Studies & Applied Statistics
Award for Teaching Excellence
ANU Tsinghua Joint Masters Program: Mr Ed Russell, Dr Andrew Bradly, Dr Ying-Yi Chih, Ms Lei Song, Prof David McKendrick, Mr Chris Nailer, Associate Professor Ofer Zwikael, Ms Hong Yu
Research School of Management
Award for Programs that Enhance Learning
Mr Joshua Soo
Research School of Economics
Award for Excellence in Tutoring

ANU College of Engineering & Computer Science

Associate Professor Peter Christen
Research School of Computer Science
Award for Teaching Excellence, Award for Excellence in Supervision
Mr Chris Browne
Research School of Engineering
Award for Teaching Excellence

ANU College of Health & Medicine

Associate Professor Imogen Mitchell
School of Medicine
Award for Teaching Excellence
PhB Program: Dr Paula Newitt
ANU Colleges of Science
Award for Programs that Enhance Learning
Dr Sue Cossetto
Research School of Biology
Award for Outstanding Contribution to Student Learning
The Medical School Outcomes Project Team: Professor Jan Provis, Associate Professor Imogen Mitchell, A/P David Kramer, Dr Fiona Lithander, A/P Kristy Douglas, Prof Amanda Barnard
School of Medicine
Award for Outstanding Contribution to Student Learning
Dr Sara Beavis
Fenner School of Environment & Society
Outstanding pedagogic use of Wattle

ANU College of Law

Ms Kath Hall
ANU College of Law
Award for Teaching Excellence, Established
Ms Elizabeth Keogh
ANU College of Law
Award for Teaching Excellence, Early Career
Mr David Prince
ANU College of Law
Award for Teaching Excellence, Sessional
Mr Cameron Roles & Ms Pauline Thai
ANU College of Law
Award for Teaching Excellence, Team
Mr Wayne Morgan
ANU College of Law
Award for Honours & HDR Supervision

ANU College of Science

Foundations of Physics Team: Dr Nick Robins, Dr John Debs, Mr Kyle Hardman, Mr Gordon McDonald, Ms Shamila Sané, Mr David Watts, Mr Samuel Needham, Mr Jake Glidden, Ms Sarah Adlong
Research School of Physics & Engineering, CPMS
Award for Teaching Excellence
PhB Program: Dr Paula Newitt
ANU Colleges of Science
Award for Programs that Enhance Learning